Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

 

Žabie taxi na východe

Teploty od 5 do 12 stupňov Celzia v uplynulých dňoch, ako aj daždivé počasie signalizovali, že sa blíži migrácia žiab. Práve dnes Štátna ochrana prírody SR – Správa CHKO Východné Karpaty odštartovala akciu pod názvom Žabie taxi 2013. Priamo v teréne v lokalite Brestovských rybníkov pri Humennom ochranári nazbierali 260 ropúch bradavičnatých. Predpokladajú, že celkovo ich môžu preniesť až 14-tisíc kusov. Varujú preto všetkých návštevníkov rybníkov na Brestove, ktorí do tejto lokality plánujú ísť autom počas víkendu, aby svoju cestu odložili.

S prípravnými opatreniami na migráciu žiab začali pracovníci Správy CHKO Východné Karpaty už koncom marca za zimného počasia, keď nasadili na Brestovských rybníkoch ochranné fólie. Tie sú v súčasnosti natiahnuté aj popri cestnej komunikácií v blízkosti rybníkov.

Do akcie žabie taxi sa zapojí približne 50 detí. Podobne ako v predchádzajúcich dvoch ročníkoch aj v tomto roku žiaci absolvovali teoretickú prípravu v školských laviciach. Praktickú časť, na ktorú sa žiaci veľmi tešia absolvujú priamo v teréne za účasti pracovníkov správy CHKO Východné Karpaty. Hlavný ťah ropúch sa sústredí na blížiaci sa víkend. V piatok 12. apríla budú na Brestove zachraňovať žaby žiaci zo ZŠ Duchnovičova v Medzilaboriach. V sobotu sa prenosu zúčastnia žiaci ZŠ Dargovských hrdinov v Humennom. V nedeľu poprípade v pondelok prídu na pomoc žiaci zo ZŠ Koškovce a v pondelok žiaci ZŠ Jána Švermu v Humennom.

Ochranári počas víkendu uvítajú každú pomoc pri prenose žiab. Kontaktná osoba Mgr. Martin Šepeľa, mobil: 0903 298 309.

Zdroj: Správa CHKO Východné Karpaty, Odbor komunikácie MŽP SR