Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

 

Príbeh bocianov pred web kamerou pokračuje

Široká verejnosť a odborníci môžu aj tento rok naživo sledovať príbeh bocianej rodinky od príletu, párenia, vyliahnutia vajec, výchovy mláďat až po ich vyletenie z hniezda. Projekt zastrešuje rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia – Štátna ochrana prírody SR, Správa Tatranského národného parku. Prvý bocian priletel do najstaršieho národného parku na Slovensku pred pár dňami. Online prenos z bocianieho hniezda možno sledovať na stránke www.spravatanap.sk v časti živá kamera, ako aj prostredníctvom internetovej stránky Ministerstva životného prostredia SR. Divák, ktorý prvý zistí na hniezde znášku vajíčok a pošle e-mail na získa vecnú odmenu.

Ochranári spod Tatier v spolupráci so spoločnosťou PROFI – NET plánujú bocianov monitorovať do poslednej dekády augusta, keď sa budú mladé bociany s rodičmi pripravovať na odlet do zimovísk v Afrike.

Bocianov nevyrušuje ani prítomnosť prenosovej techniky. HD kvalita kamery spolu s novou otočnou kamerou, kvalitným zoomom, nočným videním a mikrofónom sú nainštalované na komíne základnej školy vzdialené od hniezda 20 m. Prenos bude istiť aj druhá kamera, vzdialená od hniezda 200 m. Kamery sú napájané z elektrickej siete a nie zo solárnych panelov. Vďaka tomu by mali byť poruchy v prenose výnimočné.

Kamerové systémy plánuje Správa TANAPU spoločne so sponzorom a prevádzkovateľom web prenosov rozšíriť. Počas leta chystajú pre divákov ešte niekoľko prekvapení.

Živý prenos nájdete tu.

Zdroj: Správa TANAPU, Odbor komunikácie MŽP SR