Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

 

P. ŽIGA: Opatrenia na zvýšenie hladiny Domaše boli urobené správne

Opatrenia na zabezpečenie zvýšenia hladiny vodnej nádrže Domaša, prijaté vlani v septembri, boli podľa ministra životného prostredia Petra Žigu účinné. Na dnešnom stretnutí so starostami obcí, zástupcami Slovenského vodohospodárskeho podniku, podnikateľmi a občianskymi aktivistami v rekreačnej oblasti Domaša – Valkov šéf rezortu konštatoval, že regulácia odtoku a priaznivé počasie prispeli k zlepšeniu stavu.

„Myslím si, že všetky tieto opatrenia boli urobené správne. Domaša je pripravená na letnú turistickú sezónu. Ja všetkým, ktorí ju budú zabezpečovať, prajem, aby dopadla dobre. Bolo by pozitívom, keby sa cestovný ruch oživil a opäť prilákal turistov,“ povedal Peter Žiga. Rezort vlani reagoval na žiadosť starostov, ktorí upozorňovali na stále sa zhoršujúci stav Domaše. Minister sa dnes stretol aj so zástupcami petičného výboru, ktorý vyzbieral takmer 13 tisíc podpisov pod petíciu Zachráňme Domašu. Jeho zástupcovia ministerstvu a ďalším kompetentným inštitúciám poďakovali za realizáciu krokov, ktoré zabezpečili dostatok vody v priehrade. Medzi požiadavkami petičiarov bola aj zmena účelu v charakteristike vodnej nádrže tak, aby sa medzi priority dostal cestovný ruch. Domašu vybudovali ako zásobáreň pitnej vody a plnila dodávky vody pre priemysel a protipovodňové opatrenia. Peter Žiga poznamenal, že zmeniť funkciu nádrže nie je jednoduché, ale určite sa dá dospieť k dohode.

„Budeme udržiavať manipulačný poriadok tak, aby sme vyšli všetkým zúčastneným v ústrety a pre leto budeme udržiavať hladinu v takom stave, v akom je, ak nám samozrejme počasie vyjde v ústrety,“ konštatoval Peter Žiga. Kroky smerujúce k zvýšeniu hladiny ocenili aj viacerí podnikatelia, ktorí v rekreačných oblastiach prevádzkujú ubytovacie či reštauračné zariadenia. Spolu so starostom obce Bžany Miroslavom Fečkom veria, že podnikateľom sa podarí pozviechať a turisti sa do stredísk vrátia. „To čo sa nám pred tým nepodarilo počas niekoľkých rokov, podarilo sa za päť mesiacov. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí sa o to pričinili. Verím, že vody bude dosť a vráti to život na brehy Domaše,“ povedal starosta Fečko.

Rezort životného prostredia sa v septembri minulého roka dohodol s vodohospodármi na zmene manipulačného poriadku, na základe ktorého od októbra postupne znižovali odtok z Domaše. Takto sa podarilo udržať v priehrade dostatok vody a k jej naplneniu prispeli aj bohaté snehové zrážky.

Zdroj: TASR, Odbor komunikácie MŽP SR