Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

 

Minister Peter Žiga pokrstil v Bojniciach mláďa vzácnej zebry

Krstným otcom zebry Chapmanovej sa stal dnes minister životného prostredia Peter Žiga. Štvormesačný Ugali bol pokrstený v zmysle tradície bojnickej ZOO. Slávnostný krst bol súčasťou otvorenia letnej turistickej sezóny 2013 v najstaršej ZOO na Slovensku. Tá je rezortnou organizáciou Ministerstva životného prostredia SR. Mláďa zebry sa narodilo na Silvestra, 31. decembra 2012.

„Ako sami vidíte, v posledných rokoch sa tu aj vďaka projektom financovaných z eurofondov urobilo viacero pozitívnych zmien. Vybudoval sa pavilón opíc, záchytné centrum pre zhabané a zadržané živočíchy, budujú sa náučné chodníky, informačné centrum NATURA 2000 a centrum environmentálnej výchovy,“ povedal minister životného prostredia Peter Žiga.

Bojnická ZOO v súčasnosti funguje ako chovná a rehabilitačná stanica pre hendikepované živočíchy z prírody. Tieto činnosti vykonáva výlučne v rámci svojho areálu vo svojich priestoroch pre potreby celého Slovenska. Pomocou európskych peňazí sa však má vybudovať a sprevádzkovať sieť záchranných staníc na 22 miestach celého Slovenska.

Zoologická záhrada v Bojniciach bola založená v roku 1955. Rozlohu má vyše 40 hektárov, z toho 20 hektárov tvorí expozičná časť. Patrí k zoologickým záhradám všeobecného typu bez vyhranenej špecializácie. V minulosti sa vyššia pozornosť venovala rysovi ostrovidovi, bežcom, jeleňom a turovitým kopytníkom. Dnes sa postupne snaží zameriavať na vzácne a ohrozené druhy. Medzi najvzácnejšie druhy zvierat chovaných v ZOO Bojnice patrí mačiak rolowayov. Počet tohto primáta vo voľnej prírode nikto nepozná, no pravdepodobne ich bude len niekoľko sto. Patrí medzi 25 najohrozenejších primátov sveta. Na vzostupe v zoo je populácia antilopy bongo. Vo voľnej prírode však prežíva zhruba 50 voľne žijúcich jedincov. Ďalším je napríklad takin zlatý. Ide o ohrozený druh horského zvieraťa z Číny. Vo svetových zoo je mimo dvoch japonských len v 4 zoo Európy. V prírode ich žije približne 5-tisíc jedincov. Taktiež zebierChapmanových žije v Afrike zhruba len 20-tisíc a sú zapísané na Medzinárodnom červenom zozname ohrozených živočíchov. Ich pôvodným domovom je oblasť tvorená africkými štátmi Mozambik, Botswana a Zimbabwe.

Odbor komunikácie MŽP SR