Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

 

TANAP: Lesný požiar už uhasili. Zasahovali aj strážcovia ochrany prírody

Požiar lesného porastu v Tatranskom národnom parku v blízkosti Starého Smokovca pomáhalo hasiť aj osem profesionálnych strážcov z rezortnej organizácie Ministerstva životného prostredia SR – Štátnej ochrany prírody SR, Správy Tatranského národného parku. S prenosnými vodnými vakmi najskôr rozhrabávali jednotlivé ohniská a následne likvidovali sekundárny požiar. Ten sa šíril prostredníctvom koreňového systému asi 30 metrov za líniou požiaru v nezasiahnutom lese. Spoločne s leteckými hasičmi a zásahom vrtuľníka, ako aj s hasičmi Okresného riaditeľstva z Popradu, uhasili požiar dnes krátko popoludní a situácia je už pod kontrolou.

Štátna ochrana prírody po likvidácii ohnísk požiarov momentálne bilancuje škody v spolupráci so Štátnymi lesmi TANAP-u a bude spolupracovať aj na odstraňovaní následkov. Požiar zničil porast na ploche približne 22 hektárov územia, ktoré  v roku 2004 postihla veterná kalamita v treťom pásme ochrany.

Ministerstvo životného prostredia vníma situáciu okolo požiaru vo Vysokých Tatrách veľmi citlivo. Envirorezort preto vyzýva všetkých návštevníkov najstaršieho národného parku na Slovensku, aby sa zdržali akejkoľvek manipulácie s otvoreným ohňom, aby sa situácia sa v žiadnom prípade neopakovala.

Odbor komunikácie MŽP SR, Správa TANAP-u