Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

 

Nový zákon o odpadoch sa odkladá, pokute z Bruselu zabráni krátka novela

Ministerstvo životného prostredia predložilo krátko po nástupe súčasnej vlády do legislatívneho konania nový zákon o odpadoch. Podľa prechádzajúceho vedenia bol zákon pripravený, odborne vydiskutovaný a mal vyriešiť aj spory s Európskou Úniou. Komplexne mal upraviť problematiku odpadov a súčasne obalov. To sú aj jednotlivo mimoriadne zložité témy s rozsiahlymi a najmä ekonomickými dosahmi na veľkú časť spoločnosti, od výrobcov, spracovateľov, až po samosprávy a štát.


Realita však ukázala, že zákon je zlý. Výsledkom medzirezortného pripomienkového konania je viac ako 2800 pripomienok, z toho vyše 1800 zásadných. Len odstránenie rozporov by trvalo mesiace, teda čas ktorý Slovenská republika nemá, ak chce odvrátiť sankcie Bruselu. Rezort bol pripravený aj na túto možnosť. Situáciu bude riešiť krátkou novelou, ktorá zavedie do našich zákonov len platnú európsku legislatívu.

Výsledky pripomienkového konania neskončia v koši. Pripomienky zohľadní nový, pripravený a skutočne prerokovaný zákon o odpadoch. Slovensko posunie k moderným európskym krajinám. Zostáva prioritou pre toto volebné obdobie, ale nemá zmysel prijať zákon, ktorý naráža na tak zásadný odpor verejnosti a odbornej verejnosti, samosprávy, aj štátnej správy.

Maroš Stano