Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

 

Tlačiť Poslať stránku

NAGY: Envirorezort má opodstatnenie, nová vláda by ho rušiť nemala

07.11.2011

Nagy za najväčšiu kauzu svojho rezortu považuje prideľovanie VIP rybárskych lístkov, tie však podľa neho ministerstvo prideľovalo podľa "zvykového práva", čo následne zrušil.

 

BRATISLAVA 5. novembra (SITA) - Znovuobnovenie ministerstva životného prostredia malo zmysel a nová vláda by ho mala zachovať. Aj týmito slovami dnes hodnotil rok po obnovení envirorezortu jeho šéf József Nagy. Pritom ešte pred rokom podľa Nagya išlo o ministerstvo s "najhoršou možnou povesťou", ktoré sa počas predchádzajúcej vlády stalo synonymom nehospodárneho a škandalózneho nakladania s verejnými financiami čo vyústilo až do zrušenia ministerstva. Nové vedenie ministerstva čakali podľa Nagya nesplnené záväzkov Slovenska voči EÚ, kauzy spojené s predajom emisií, prideľovaním dotácií či bežiaca zmluva na propagovanie rezortu za necelých 12 miliónov eur. "Pričom na Slovensku asi neexistoval štáty úrad s horšou povesťou ako tento. Počas jediného roka sme za promile tejto sumy presvedčili verejnosť, že toto ministerstvo má nadčasovú agendu a je potrebná jeho existencia," povedal Nagy.

Za svoje najväčšie úspechy minister považuje zákon o environmentálnych záťažiach, ktorý vstúpi do platnosti od budúceho roku, ale aj vznik tzv. Zelenej tripartity, ktorú tvoria zástupcovia samosprávy, podnikateľov a mimovládnych organizácií, ktoré sa venujú oblasti životného prostredia. "Za rok ste mohli vidieť, že nápad sa ujal," povedal minister. Dodal, že hoci už vláda nebude predkladať nové zákony, ministerstvo bude pokračovať v príprave nového zákona o odpadoch, zákona o ochrane prírody a krajiny, ale aj dlho očakávanej zonácií Tatranského národného parku. Tieto zákony už však budú musieť presadiť nová vláda. Nagy za najväčšiu kauzu svojho rezortu pod jeho vedením považuje prideľovanie VIP rybárskych lístkov, tie však podľa neho ministerstvo prideľovalo podľa "zvykového práva", čo následne zrušil. "Rok sme prežili bez afér a bez tunelovanie verejných financií," uzavrel.

Ministerstvo životného prostredia začalo opätovne samostatne fungovať 1. decembra 2010. Ešte v júli minulého roku splynulo s ministerstvom pôdohospodárstva na základe rozhodnutia vlády Roberta Fica. Predchádzajúca vládna koalícia Smer-SD, SNS a ĽS-HZDS si od zlúčenia ministerstiev sľubovala šetrenie štátnych financií, k čomu však nedošlo. Hoci rezort životného prostredia formálne zanikol, okrem názvu zostalo všetko po starom. Zámer kritizovala vtedajšia opozícia i ochranári. Po júnových voľbách, keď Smer-SD prešiel do opozície, sa pravicová vláda rozhodla obnoviť envirorezort v pôvodnom rozsahu a tento zámer deklarovala aj vo svojom programovom vyhlásení. Obnovu si podľa predsedníčky vlády Ivety Radičovej vyžiadala okrem iného aj situácia, ktorú spôsobili tohtoročné povodne.

Poslanci NR SR 11. augusta 2010 schválením novely kompetenčného zákona rozhodli, že ministerstvo životného prostredia obnoví svoju činnosť ako samostatný úrad k 1. septembru. So znením schválenej novely však nesúhlasil prezident Ivan Gašparovič, ktorý ju nepodpísal a vrátila sa tak späť do parlamentu, kde prezidentove veto poslanci hlasovaním prelomili a začiatok obnovenej činnosti envirorezortu presunuli na 1. novembra.

Zdroj: SITA