hlavná stránka
ikona InstagramInstagram | ikona FacebookFacebook | ikona hľadaťVyhľadávanie | iconEnglish

Marec 2019

Krajiny V4 rokovali s Bulharskom, Chorvátskom, Rumunskom a Slovinskom o ochrane prírody

29.03.2019 dňoch 25. - 27.3.2019 sa v rámci predsedníctva Slovenska V4 a z iniciatívy MŽP SR konalo na zámku v Smoleniciach stretnutie zástupcov krajín Vyšehradskej štvorky a ďalších prizvaných štátov (Bulharsko, Chorvátsko, Rumunsko, Slovinsko) k problematike ochrany prírody, biodiverzity a krajiny.

László Sólymos: Pri D4/R7 ide o ukážkovú súčinnosť polície a inšpektorov životného prostredia

28.03.2019 Minister životného prostredia ocenil dnešnú súčinnosť polície a envirorezortu počas dnešnej razie ohľadom podozrení súvisiacich s výstavbou D4/R7. V teréne okrem policajtov pôsobili aj inšpektori životného prostredia, na akcii sa podieľali aj odborníci priamo z ministerstva životného prostredia.

(Bez)bolestný prechod k zelenému a nízkouhlíkovému Slovensku

27.03.2019 Na oficiálne predstavenie strategického dokumentu Zelenšie Slovensko- Envirostratégia 2030 dnes okrem odbornej verejnosti a médií prišiel aj generálny riaditeľ pre oblasť klímy Európskej komisie Mauro Raffaele Petriccione. Je to pre Slovensko veľká česť a ocenenie profesionálnej práce ministerstva životného prostredia. Pettricione zároveň na konferencii odprezentoval strategickú víziu environmentálneho rozvoja Európskej únie do roku 2050 s názvom Čistá planéta pre všetkých. Z nej vychádzajú ostatné strategické dokumenty jednotlivých štátov EÚ na tému klimatickej zmeny a prechodu k zelenému hospodárstvu.

Štát prevezme zodpovednosť za sanáciu ďalších envirozáťaží

27.03.2019 Vláda SR na dnešnom rokovaní rozhodla, že ministerstvo životného prostredia zabezpečí sanáciu troch nových environmentálnych záťaží. Konkrétne sa jedná o dve skládky priemyselných odpadov v Trnovci nad Váhom a Žiari nad Hronom, ako aj areál po sovietskej armáde v Rimavskej Sobote. Vláda zároveň rozhodla, že o sanáciu bývalého cukrovaru v Pohronskom Ruskove, bývalého skladu pohonných hmôt Hámričky v Trstenej a areálu podniku JAS v Bardejove sa postará rezort hospodárstva. Na odstránenie všetkých šiestich záťaží sa využijú peniaze z Operačného programu Kvalita životného prostredia. Celkovo je na účel odstraňovania environmentálnych záťaží na Slovensku z operačného programu vyčlenených 180 miliónov eur.

Sólymos: Na novom návštevnom poriadku TANAP-u musí byť všeobecná zhoda

20.03.2019 Návrh nového návštevného poriadku Tatranského národného parku, ktorý prednedávnom predstavili štátni ochranári vyvolal vášne. Minister životného prostredia László Sólymos preto prijal predstaviteľov iniciatívy Aj my sme Tatry, aby s nimi rokoval o ich hromadnej pripomienke voči tomuto návrhu. Výsledkom stretnutia je rozhodnutie ministra o pozastavení procesu schvaľovania návrhu návštevného poriadku, s cieľom vytvoriť dostatočný priestor pre diskusiu.

Envirorezort podporí nákup elektromobilov i zatepľovanie budov

15.03.2019 Ministerstvo životného prostredia SR oddnes prostredníctvom Envirofondu prijíma žiadosti na získanie dotácií v oblasti elektromobility a zvyšovania energetickej účinnosti existujúcich verejných budov vrátane zatepľovania.

Aj zber jarných kvetov má svoje pravidlá

15.03.2019 Teplé počasie so sebou prinieslo typický symbol jari – snežienku. Rastie na lúkach, v záhradách, lesoch či v hájoch. V týchto oblastiach sa kvety snežienok, ale aj napríklad cesnaku medvedieho, trhať smú. Zber je však v chránených územiach Slovenska s 3. až 5. stupňom ochrany – teda v národných parkoch, prírodných rezerváciách, ako aj v iných chránených areáloch, zakázaný. Za ich nezákonné natrhanie hrozí previnilcovi pokuta až do výšky 3 300 eur. Envirorezort preto apeluje na dodržiavanie povinností pri ich zbere.

Devínska Kobyla pod drobnohľadom ochranárov a enviropolície

14.03.2019 Strážcovia prírody zo Štátnej ochrany prírody SR v spolupráci s políciou začali s kontrolami na území Národnej prírodnej rezervácie (NPR) Devínska Kobyla. Dôvodom je často opakované porušovanie zákona o ochrane prírody a konfliktné správanie sa niektorých návštevníkov, najmä vylamovanie turistických značiek.

Na podporu environmentálneho vzdelávania pôjde zo Zeleného vzdelávacieho fondu ďalších 171-tisíc eur

13.03.2019 Bezmála 171-tisíc eur si v rámci druhého ročníka Zeleného vzdelávacieho fondu rozdelia organizácie tretieho sektora na rozvoj environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety. Tento unikátny projekt vznikol z iniciatívy ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa. Spravuje ho Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) a spája súkromný, štátny a neziskový sektor. Peniaze venovali do fondu súkromné spoločnosti, jedna súkromná osoba a rezort životného prostredia.

László Sólymos: Zálohovanie PET fliaš a plechoviek je opäť bližšie realite. Návrh zákona prešiel legislatívnou radou vlády

12.03.2019 Povinné zálohovanie nápojových obalov úspešne pokračuje v naštartovanom legislatívnom procese. Skončilo medzirezortné pripomienkové konania, aj následné rozporové konania. Dnes návrh zákona prešiel Legislatívnou radou vlády SR. Ak všetko pôjde ako má, ministerstvo životného prostredia by v druhej polovici tohto roka nový zákon predložilo vláde na schválenie.

Slovenský rybársky zväz podporuje zavedenie zálohovania PET fliaš

11.03.2019 Okrem odbornej verejnosti zálohovanie nápojových obalov víta až 86 percent obyvateľov Slovenska. Zavedenie zálohovania plastových nápojových obalov jednoznačne podporili organizácie Slovenského rybárskeho zväzu. Zväz poukazuje na skutočnosť, že riečne biotopy na Slovensku sú neustále zaťažované rozpadávajúcim sa plastovým materiálom. A tento stav je nevyhnutné riešiť.

O prestížne európske ocenenie v oblasti ochrany prírody zabojuje aj projekt zo Slovenska

08.03.2019 Počas Európskeho zeleného týždňa, 16. mája 2019, si z rúk Európskeho komisára pre životné prostredie Karmena Vellu prevezmú víťazi ocenenia za najlepšie ochranárske projekty programu LIFE+. Medzi 15 najlepšími projektmi nominovanými do finálneho hlasovania v troch kategóriách – Príroda, Životné prostredie a Klíma je aj projekt Obnova endemických panónskych slanísk a piesočných dún na južnom Slovensku, ktorého partnerom je rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia – Štátna ochrana prírody SR.

Envirorezort prijal nové pravidlá proti šíreniu boľševníka a ďalších inváznych druhov

06.03.2019 Ambrózia palinolistá, boľševník obrovský, zlatobyľ kanadská, ale aj pajaseň žliazkatý či javorovec jaseňolistý majú spoločného menovateľa. Vo všetkých prípadoch ide o invázne – teda na Slovensku nepôvodné druhy. V prípade ich masového rozšírenia významne menia charakter biotopov, ohrozujú a vytláčajú pôvodné druhy, predstavujú riziko pre zdravie ľudí, zvierat, či rastlín a môžu spôsobovať aj rozsiahle hospodárske škody.

Ministerstvo pokračuje v odstraňovaní envirozáťaží. Posvieti si na ďalších 55 lokalít

05.03.2019 Bývalé priemyselné zóny, kde desiatky rokov vznikali staré skládky najmä priemyselných odpadov, územia s dlhoročnou a rozsiahlou strojárskou výrobou, obaľovačky bitúmenových zmesí, ale aj bývalé kasárne, sklady pesticídov, ťažkých vykurovacích olejov či iných chemikálií. Celkovo 55 takýchto lokalít podrobí ministerstvo životného prostredia podrobnému geologickému prieskumu. Rámcový projekt v hodnote zhruba 6,7 mil. eur bude financovaný z európskych peňazí v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia.