[verzia stránky pre slabo vidiacich] Prejsť na grafickú verziu

Nachádzate sa tu:  Menu  > Tlačové správy  > Tlačové správy 2015  > Tlačové správy: September 2015  > Minister životného prostredia Peter Žiga sa vo Vatikáne stretol s pápežom Františkom


Začiatok stránky, titulka:

Minister životného prostredia Peter Žiga sa vo Vatikáne stretol s pápežom Františkom

Popis: Slovenský minister životného prostredia sa dnes vo Vatikáne stretol s hlavou katolíckej cirkvi počas schôdzky so šéfmi rezortov životného prostredia Európskej Únie. Pápež upozornil predstaviteľov krajín EÚ na hrozbu klimatickej zmeny pre celý svet a vyzval na novú funkčnú globálnu dohodu. Svet prednedávnom zaujala jeho „zelená“ encyklika, v ktorej upozornil na ochranu životného prostredia, s ktorou súvisí aj sociálna spravodlivosť. ... Aktualizované: 16.09.2015

Slovenský minister životného prostredia sa dnes vo Vatikáne stretol s hlavou katolíckej cirkvi počas schôdzky so šéfmi rezortov životného prostredia Európskej Únie. Pápež upozornil predstaviteľov krajín EÚ na hrozbu klimatickej zmeny pre celý svet a vyzval na novú funkčnú globálnu dohodu. Svet prednedávnom zaujala jeho „zelená“ encyklika, v ktorej upozornil na ochranu životného prostredia, s ktorou súvisí aj sociálna spravodlivosť.

Pápež František na stretnutí zdôraznil zodpovednosť ľudí k planéte, ktorú ohrozujú javy súvisiace s klimatickou zmenou. Tú zodpovednosť nesie spoločne celé medzinárodné spoločenstvo. Ďalší postup by mal zahŕňať princípy solidarity, spravodlivosti a participácie a vyvrcholiť veľkou globálnou dohodou na decembrovom klimatickom samite v Paríži.
„Veľmi ma teší záujem a podpora pápeža Františka v boji proti klimatickej zmene. Som presvedčený, že sa tým enormne zvyšuje šanca na novú globálnu historickú dohodu najdôležitejších hráčov na parížskom klimatickom samite,“ povedal po stretnutí minister životného prostredia Peter Žiga.

Ministri životného prostredia zdôraznili, že EÚ si aktuálnu situáciu vo svete plne uvedomuje a že práve Európa je v oblasti boja proti klimatickej zmene najsilnejšou hybnou silou na svete. Ekológia a environmentálna politika by mala byť v súlade s ekonomickými a sociálnymi záujmami, aby pomáhala aj chudobnejším krajinám a budúcim generáciám. Najbohatšie a najrozvinutejšie krajiny majú voči krajinám tretieho sveta „environmentálny dlh“.

„Sme presvedčení, že buď bude budúcnosť ľudstva environmentálne udržateľná, alebo ju budú sprevádzať stále častejšie ekologické katastrofy a obrovské sociálne napätie,“ zdôraznili na stretnutí s pápežom ministri životného prostredia EÚ.

Odbor komunikácie MŽP SR

 

Koniec obsahu.


MENU:

vyhľadávanie:

 

Koniec stránky.