[verzia stránky pre slabo vidiacich] Prejsť na grafickú verziu

Nachádzate sa tu:  Menu  > Tlačové správy  > Tlačové správy 2015  > Tlačové správy: Marec 2015  > MŽP: Protipovodňový a varovný systém by mal byť dokončený v tomto roku


Začiatok stránky, titulka:

MŽP: Protipovodňový a varovný systém by mal byť dokončený v tomto roku

Popis: Povodňový varovný a predpovedný systém POVAPSYS, ktorý umožní predpovedanie prívalových povodní s viachodinovým predstihom, by mal byť hotový v tomto roku. Informoval o tom dnes minister životného prostredia Peter Žiga po rokovaní vlády. Pribudnúť by malo 350 meracích staníc a dva veľké radary. Tie pomôžu predpovedať riziko búrky a prívalové vlny. Slovensko na tento účel využije 20 miliónov eur z eurofondov. ... Aktualizované: 11.03.2015

Povodňový varovný a predpovedný systém POVAPSYS, ktorý umožní predpovedanie prívalových povodní s viachodinovým predstihom, by mal byť hotový v tomto roku. Informoval o tom dnes minister životného prostredia Peter Žiga po rokovaní vlády. Pribudnúť by malo 350 meracích staníc a dva veľké radary. Tie pomôžu predpovedať riziko búrky a prívalové vlny. Slovensko na tento účel využije 20 miliónov eur z eurofondov.

"Povodne, ktoré môžu nastať v budúcom roku, by už mali byť zachytávané aj cez povodňový varovný systém," povedal minister životného prostredia Peter Žiga. Vďaka tomu sa budú dopredu varovať kompetentné zložky ako záchranári, policajti či hasiči, ktorí môžu následne upozorniť obyvateľov na hrozbu blížiacej sa povodne.

Na potrebu dokončenia systému POVAPSYS upozornila aj správa o následkoch povodní v druhom polroku 2014, ktorou sa dnes zaoberala vláda. Podľa tejto správy súčasné nástroje hydrologickej prognózy neumožňujú efektívne predpovedať prívalové povodne. Je nutné dokončiť a uviesť do operatívnej prevádzky systém protipovodňovej ochrany POVAPSYS na optimalizovanie predpovednej povodňovej služby. Povodne si vlani, od júla do konca novembra, vyžiadali škody vo výške viac ako 15,1 milióna eur.

Odbor komunikácie MŽP SR, TASR

 

Koniec obsahu.


MENU:

vyhľadávanie:

 

Koniec stránky.