Szlovák Köztársaság Környezetvédelmi Minisztériuma

Több tízmillió eurót fordítunk az aszály elleni védekezésre


A környezetvédelmi minisztérium bemutatta az ÉRTÉKÜNK A VÍZ nevű program javaslatát


- Az ÉRTÉKÜNK A VÍZ program megoldást kínál a szárazság és a vízhiány negatív következményeire, konkrét lépéseket tartalmaz a Szlovákiát sújtó aszály leküzdésére
- A program összehangolja az egyes területeken és ágazatokban – mint a környezetvédelem, erdő- és mezőgazdaság - valamint a városokban és falvakban szükséges intézkedéseket
- Több intézkedésre a környezetvédelmi tárca 70 millió eurós keretet különített el
Becslések szerint az aszály Európa területének mintegy 17 százalékát érinti, és ez alól Szlovákia sem kivétel. Idén nyáron ezzel például Erdőhát és a déli országrész lakói is szembesülhettek. Ráadásul a szárazság kedvezőtlen hatásai a jövőben még érezhetőbbek lesznek. A környezetvédelmi minisztérium ezért ma bemutatta ÉRTÉKÜNK A VÍZ elnevezésű programjának tervezetét. Az aszály elleni védekezés akcióterve olyan konkrét lépéseket tartalmaz, melyekkel megelőzhetők a szárazság lakókra, a régiók gazdaságára és magára a természetre gyakorolt kedvezőtlen hatásai. Egyúttal több intézkedésre 70 millió eurót különített el uniós forrásokból és a Környezetvédelmi Alap keretéből.
Szlovákia ma nem szembesül olyan mértékben a szárazság hatásaival, mint más európai országok. De ez nem jelenti azt, hogy nem kell foglalkoznunk az aszállyal. Éppen ellenkezőleg. A probléma megelőzésére irányuló befektetések mindig felelősebbek, olcsóbbak és hatékonyabbak, mint az utólagos kármentés” – mondta Sólymos László környezetvédelmi miniszter.
„Szlovákiában az évi átlaghőmérséklet 1991 és 2014 között 1 °C-kal emelkedett az 1961 és 1990 közötti időszakhoz képest, ami növelte a vízigényt, az aszály pedig az ország bármely területét elérheti"- jelentette ki Lívia Labudová, a Szlovák Hidrometeorológiai Intézet klimatológusa.
A szárazság jelenlegi megközelítésének egyik fő problémája Szlovákiában, hogy az egyes ágazatokban folytatott tevékenységek nincsenek összehangolva. Éppen ezen kíván változtatni az ÉRTÉKÜNK A VÍZ program, melynek előkészítésében különböző szakterületekről érkező szakemberek vettek részt.
Vitathatatlan, hogy az aszály ágazatokon átívelő probléma, és eddig nem állt rendelkezésünkre egy olyan átfogó dokumentum, amely figyelembe veszi az ágazatközi szempontokat“ – hangsúlyozta Norbert Kurilla környezetvédelmi államtitkár.
A program, amely áprilistól készül, a különféle elemzéseken kívül konkrét intézkedéseket is tartalmaz. Megvalósításukra több mint 100 millió euróra lesz szükség az Európai Uniós alapok és a Környezetvédelmi Alap forrásaiból egyaránt. A környezetvédelmi minisztérium év végéig összesen 70 millió euró értékben ír ki uniós pályázatokat.
A folyógazdálkodásban a tárca fokozni kívánja az erőfeszítéseit az ún. zöld intézkedések terén. Ezek közé tartozik például a lápos, mocsaras területek és a vízparti növényzet helyreállítása, vagy az árterek erdősítése.
A Környezeti Minőség Operatív Program keretében kihirdetett felhívásokon jelenleg 50 millió euróra lehet pályázni. Támogatást lehet nyerni erdőtelepítésre, valamint folyók melletti csatorna építésére és hasonló intézkedésekre.
Nagyobb figyelmet fordítanak majd a folyómedrek tisztítására is, ami ugyancsak növeli a folyók és árterek természetes vízvisszatartó képességét.
A városokban és falvakban a tárca továbbra is támogatja az esővíz gyűjtésére tett igyekezetet. Kezdve az olyan egyszerű megoldásoktól, mint a hordók vagy tavak telepítése, a bonyolultabb megoldást jelentő zöldtetőig.
Vízvisszatartó intézkedésekre az önkormányzatok számára 17 millió euróra hirdet ki pályázatot a minisztérium. Ebből például a zöldtetők támogatására lehet majd pénzt igényelni. A felhívást év végéig teszik közzé. Ezen a területen a tárca a Környezetvédelmi Alap pénzeszközeivel is számol.
Speciális fejezetet jelentenek a betonfelületek. A tárca szeretné elérni, ha például a parkolók felújításánál az önkormányzatok a gyeprácsot részesítenék előnyben, mely szilárd burkolatot képez, viszont átengedi az esővizet.
A mezőgazdaságban az ÉRTÉKÜNK A VÍZ program mintegy 510 kilométernyi öntözőcsatorna és a teljes öntözőrendszer felújításával számol.
Az erdőgazdaságban a program szerint az erdők faösszetételére kell helyezni a hangsúlyt, hogy képesek legyenek ellenállni a szárazságnak, stabilizálják a lejtőket, esőzéskor pedig szabályozzák a vízelfolyást.

Tények 1:

- Európa területének 17 %-át érinti a vízhiány
- 100 milliárd eurós kárt okozott az aszály Európában az elmúlt 30 évben
- a 21. század közepéig várhatóan mintegy 2 - 4 fokkal emelkedik az átlaghőmérséklet az 1951-1980 közötti időszakhoz képest
- az extrém szárazság 2015-ben Szlovákia csaknem egész területét érintette

Tények 2:

Az ÉRTÉKÜNK A VÍZ program kidolgozásában a környezetvédelmi és a földművelésügyi minisztérium, a Globális Vízügyi Partnerség, a Nemzeti Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Központ, a Szlovák Hidrometeorológiai Intézet, a Szlovák Vízgazdálkodási Vállalat, a Szlovák Műszaki Egyetem és a Vízgazdálkodási Kutatóintézet szakemberei vettek részt.