Szlovák Köztársaság Környezetvédelmi Minisztériuma

A parlament jóváhagyta a kibocsátáskereskedelemről szóló jogszabály módosítását

A környezetvédelmi minisztérium bevezeti az üvegházhatású gázok kibocsátásának elektronikus bejelentését, és átláthatóvá teszi a közlekedésből, mezőgazdaságból és a háztartásokból származó kibocsátási egységek értékesítését. Szlovákiában folyamatosan csökken ezen ágazatok kibocsátása, a többletet az állam átviheti a következő évekbe, vagy eladhatja más uniós tagállamnak

Az Európai Unió évente mintegy 25 millió tonna kibocsátási kvótát oszt kiSzlovákiának. Ez a mennyiség a közlekedési, mezőgazdasági és hulladékgazdálkodási ágazatot, valamint a háztartások fűtését fedi le. Szlovákia ebből évente mintegy 21 millió tonnát használ el. A környezetvédelmi minisztérium ezért kidolgozta a vonatkozó törvény módosítását, amely egyértelmű kibocsátáskereskedési rendszert alakít ki, meghatározza az értékesítésből származó bevételek felhasználásának módját, és bevezeti a kibocsátási jelentés elektronikus rendszerét. A módosítást ma a parlament 90 képviselő támogatásával elfogadta.

A kibocsátáskereskedelem a gázkibocsátás csökkentésére szolgáló leghatékonyabb eszköz. Az Európai Unió Kibocsátáskereskedelmi Rendszere (European Union Emission Trading Scheme – EU ETS) a központi eleme az EU éghajlatváltozás elleni küzdelmet meghatározó stratégiájának. A törvény módosításával Szlovákiában is egyszerűsödik a üvegházhatású gázok nyilvántartása. A kereskedés résztvevői kötelesek lesznek a kért kibocsátási adatokat az elektronikus rendszeren keresztül regisztrálni és benyújtani.
Változik a kvótakereskedelem az EU ETS rendszeren kívül eső ágazatok, azaz a háztartások, a közlekedés, a mezőgazdaság és a hulladékgazdálkodás egységeivel (AEA-kvóták). A törvénymódosítás lehetővé teszi ezek eladását. „A jelenlegi becslések szerint 2020-ig kvóta-többletet halmoz fel az ország, ám 2020 után már nem lesz lehetőség a fel nem használt egységek átvitelére a következő évre. Ha a felesleget nem adjuk el, elveszik” – fejtette ki Sólymos László környezetvédelmi miniszter.
A törvény meghatározza az AEA-kvóták fogalmát, az egységek közvetlen, közvetítőn keresztüli vagy árverésen történő értékesítésének módját, illetve a környezetvédelmi minisztériumot teszi felelőssé az egységek kezeléséért. A kibocsátási egységek eladásából származó bevételek pedig a Környezetvédelmi Alap költségvetését gyarapítják.
„A befolyó összegből olyan zöld projektumokat támogatunk majd, melyek célja egy tisztább és egészségesebb Szlovákia“ – zárta a tárcavezető.Ebből kifolyólag a módosítással változik a Környezetvédelmi Alapról szóló jogszabály is.

Az üvegházhatást okozó gázok kibocsátáskereskedelmi rendszerén (ETS) kívüli ágazatokban (közlekedés, mezőgazdaság, hulladékgazdálkodás, háztartások) az Európai Uniónak 2020-ra 10%-kal kell csökkentenie a kibocsátást a 2005-ös adatokhoz képest.